Ajurvéda tanszék lesz Debrecenben, először Európában

Debrecenben hozzák létre az első európai ajurvéda tanszéket, az erről szóló megállapodást szerdán írták alá a Debreceni Egyetem (DE) és az indiai AYUSH Akadémia vezetői.


Szilvássy Zoltán, a DE rektora az aláírás után tartott sajtótájékoztatón kiemelte: a nyugati orvostudomány nem tud mit kezdeni a krónikus betegségek megelőzésével, rehabilitációjával, nem tudja a választ arra, hogyan kell megőrizni az egészséget, míg az ötezer éves ajurvéda mindezt tartalmazza.

Az ajurvéda olyan komplex terület, amely magában foglalja az élelmiszer- és a gyógyszertudományt, a filozófiát, a természettudományi kutatásokat, a masszázst és a mozgásfejlesztést is. A Debreceni Egyetem fogékony az ázsiai orvostudományok iránt, és támogatja, hogy ezt a hatékony orvosi gyakorlatot Magyarországon is el lehessen sajátítani – jelezte a rektor, hozzátéve: az együttműködésnek része, hogy az ajurvédikus képzést beépítsék a DE graduális képzésébe az indiai kormány és az AYUSH Akadémia támogatásával.

Malay Mishra, India budapesti nagykövete a megállapodás aláírása után elmondta: Debrecenben hozzák létre Európa első ajurvéda központját, amely a helyi vállalkozásokkal összefogva reményeik szerint termékek előállítására és az európai piac elérésére is lehetőséget teremt majd. Az ősi tudást a Debreceni Egyetemre egy 35 éves tapasztalattal rendelkező indiai szakember hozza el, aki a farmakológiai és farmakoterápiás intézet munkájába kapcsolódik be, és közreműködik a tananyagfejlesztésében is – közölte a nagykövet. Azt mondta, azért döntöttek Debrecen mellett, mert a város gyógyszergyártási központként működik, ahol minden szükséges tudás rendelkezésre áll.

Nilanjan Sanyal, az AYUSH Akadémia elnöke hozzátette: az elöregedő társadalomban új betegségek jelennek meg, amelyek gyógyításában nem feltétlenül hatékonyak a meglévő módszerek, ezért a nyugati orvoslás és az ajurvédikus tanok együttes használata az egész társadalom javára válik. Papp László, Debrecen alpolgármestere (Fidesz-KDNP) szerint a város minden segítséget megad az ajurvéda központ létrehozásához, működtetéséhez és fejlesztéséhez, hiszen a város húzóágazata az egészségipar. Hozzátette: a globális versenyben fontos, hogy olyan új szemlélettel közelítsenek az ágazathoz, ami példaértékű lehet az ország és Európa számára is. A keleti orvoslás és gyógyítás átültetése az európai gyakorlatba és annak összehangolása a nyugati orvoslással ilyen kitörési pont – hangsúlyozta az alpolgármester. Megjegyezte, hogy Debrecenben példaértékű közös munka alakult ki a város, az egyetem és az egészségipari vállalkozások között. Szilvássy Zoltán rektor szerint az ajurvéda tanszék csak az együttműködés első lépcsőfoka, a közös tudományos és orvosi kutatások eredményeit ajurvéda intézetben és akár ajurvéda kórházban is szeretnék kamatoztatni a jövőben.


Indiai tradíció Debrecenben

Debrecenben hozzák létre az első európai Ajurvéda Tanszéket. A megállapodást szerdán írták alá az egyetem és az indiai AYUSH Akadémia vezetői.

 A nyugati orvostudomány nem tud mit kezdeni a krónikus betegségek megelőzésével, rehabilitációjával, nem tudja a választ arra, hogyan őrizzük meg az egészségünket, míg az ötezer éves ajurvéda mindezt tartalmazza.  Olyan komplex terület, amely magában foglalja az élelmiszer- és a gyógyszertudományt, filozófiát, természettudományi kutatásokat, a masszázst és a mozgásfejlesztést is. A Debreceni Egyetem pedig fogékony az ázsiai orvostudományok iránt, és támogatja, hogy ezt a hatékony orvosi gyakorlatot Magyarországon is el lehessen sajátítani – emelte ki Szilvássy Zoltán rektor az Ajurvéda Tanszék létrehozásáról tartott sajtótájékoztatón. Az együttműködésnek része az ajurvédikus képzés beépítése a Debreceni Egyetem graduális képzésébe az indiai kormány és az AYUSH Akadémia támogatásával.

 Shri Malay Mishra, India magyarországi nagykövete a megállapodás aláírását követő sajtótájékoztatón elmondta: Debrecenben hozzák létre Európa első ajurvéda központját, amely a helyi vállalkozásokkal összefogva reményeik szerint termékek előállítására és az európai piac elérésére is lehetőséget teremt majd. Az ősi tudást egy 35 éves tapasztalattal rendelkező indiai szakember hozza el a Debreceni Egyetemre, aki a Farmakológiai és Farmakoterápiás Intézet munkájába kapcsolódik be, és működik közre az Ajurvéda Tanszék tananyagfejlesztésében.  A nagykövet arra is választ adott, azért döntöttek Debrecen mellett, mert a város gyógyszergyártási központként működik, ahol minden szükséges tudás rendelkezésre áll. Emellett mind a rektor, mind Kósa Lajos polgármester kiemelkedően támogatta a kezdeményezést, amiért Shri Malay Mishra köszönetét fejezte ki. 

Shri Nilanjan Sanyal, az AYUSH Akadémia elnöke hozzátette, hogy elöregedő társadalmunkban új betegségek jelennek meg, amelyek gyógyításában nem feltétlenül hatékonyak a meglévő módszerek, ezért a nyugati orvoslás és az ajurvédikus tanok együttes használata az egész társadalom javára válik.

Papp László alpolgármester leszögezte: Debrecen városa minden segítséget megad az ajurvéda központ létrehozásához, működtetéséhez és fejlesztéséhez, hiszen a város húzóágazata az egészségipar. Az alpolgármester szerint a globális versenyben fontos, hogy olyan új szemlélettel közelítsünk az ágazathoz, ami példaértékű lehet az ország és Európa számára is. A keleti orvoslás és gyógyítás átültetése az európai gyakorlatba, és annak összehangolása a nyugati orvoslással ilyen kitörési pont – hangsúlyozta. - Debrecenben példaértékű közös munka alakult ki a város, az egyetem és az egészségipari vállalkozások között. Ez az „aranyháromszög” komoly potenciált jelent, amit ki kell használnunk. Ezt példázzák a már meglévő együttműködések a gyógyszeripari és a termálklaszterben, valamint a funkcionális élelmiszerek fejlesztésében – összegezte Papp László.

A rektor megjegyezte: az Ajurvéda Tanszék csak az együttműködés első lépcsőfoka. A közös tudományos és orvosi kutatások eredményeit Ajurvéda Intézetben és akár ajurvéda kórházban is szeretnék kamatoztatni a jövőben.

forrás: www.unideb.hu, 2014.09.24.

Debrecenben lesz az első európai ajurvéda tanszék

(MTI) – Debrecenben hozzák létre az első európai ajurvéda tanszéket, az erről szóló megállapodást szerdán írták alá a Debreceni Egyetem (DE) és az indiai AYUSH Akadémia vezetői.

Szilvássy Zoltán, a DE rektora az aláírás után tartott sajtótájékoztatón kiemelte: a nyugati orvostudomány nem tud mit kezdeni a krónikus betegségek megelőzésével, rehabilitációjával, nem tudja a választ arra, hogyan kell megőrizni az egészséget, míg az ötezer éves ajurvéda mindezt tartalmazza. 

    Az ajurvéda olyan komplex terület, amely magában foglalja az élelmiszer- és a gyógyszertudományt, a filozófiát, a természettudományi kutatásokat, a masszázst és a mozgásfejlesztést is. A Debreceni Egyetem fogékony az ázsiai orvostudományok iránt, és támogatja, hogy ezt a hatékony orvosi gyakorlatot Magyarországon is el lehessen sajátítani – jelezte a rektor, hozzátéve: az együttműködésnek része, hogy az ajurvédikus képzést beépítsék a DE graduális képzésébe az indiai kormány és az AYUSH Akadémia támogatásával. 

    Malay Mishra, India budapesti nagykövete a megállapodás aláírása után elmondta: Debrecenben hozzák létre Európa első ajurvéda központját, amely a helyi vállalkozásokkal összefogva reményeik szerint termékek előállítására és az európai piac elérésére is lehetőséget teremt majd. 

    Az ősi tudást a Debreceni Egyetemre egy 35 éves tapasztalattal rendelkező indiai szakember hozza el, aki a farmakológiai és farmakoterápiás intézet munkájába kapcsolódik be, és közreműködik a tananyagfejlesztésében is – közölte a nagykövet. Azt mondta, azért döntöttek Debrecen mellett, mert a város gyógyszergyártási központként működik, ahol minden szükséges tudás rendelkezésre áll.
 
    Nilanjan Sanyal, az AYUSH Akadémia elnöke hozzátette: az elöregedő társadalomban új betegségek jelennek meg, amelyek gyógyításában nem feltétlenül hatékonyak a meglévő módszerek, ezért a nyugati orvoslás és az ajurvédikus tanok együttes használata az egész társadalom javára válik.


Az MTA nem zárja ki az ájurvédikus gyógyászatot

A Debreceni Egyetem Ajurvéda Tanszéket indít; ezt az egyetem rektora, Debrecen polgármestere és az indiai nagykövet is támogatja. De mennyire szerencsés energiaáramlásokat és ötezer éves gyógyászati praktikákat berángatni a modern orvostudományba?


Ajurvéda Tanszéket indít a Debreceni Egyetem, jelentette be Szilvássy Zoltán rektor szerdán. Az indiai nagykövet és Kósa Lajos polgármester üdvözölte a kezdeményezést, amit az Ayush Akadémia támogat.

Az indiai nagykövet, Shri Malay Mishra elmondta, hogy a megállapodástól azt reméli, a központ létrehozása termékek előállítására és az európai piac elérésére is lehetőséget teremt. A tananyagfejlesztésben egy „35 éves tapasztalattal rendelkező indiai szakember” is közreműködik; ő a Farmakológiai és Farmakoterápiás Intézet munkájában is részt fog venni.

A nyugati orvostudomány nem tud mit kezdeni a krónikus betegségek megelőzésével, rehabilitációjával, nem tudja a választ arra, hogyan őrizzük meg az egészségünket, míg az ötezer éves ajurvéda mindezt tartalmazza. Olyan komplex terület, amely magában foglalja az élelmiszer- és a gyógyszertudományt, filozófiát, természettudományi kutatásokat, a masszázst és a mozgásfejlesztést is.-foglalta össze Szilvássy Zoltán rektor.

Az ajurvéda (helyes magyar átírásban: ájurvéda), az ősi indiai gyógyító-egészségmegőrző módszertan nem biológiai megfigyelésekre, ok-okozati összefüggésekre és a tudományos eszközök fejlődésére alapul. Inkább a megfelelő táplálkozásra, meditációra, masszázsra és a megfelelő életvitelre helyezi a hangsúlyt; ötezer évig gyűjtött népi bölcsességeket és megfigyeléseket csoportosít és alkalmaz.

Az ájurvéda módszertanát valóban gyakran használják, bár elsősorban Indiában és Délkelet-Ázsiában; a nyugati kultúrában inkább alternatív gyógyászatként tekintenek rá. Az ájurvédikus öngyógyításról a Bhaktivedanta Hittudományi Főiskola tanfolyam-ismertetője azt írja, szervezetünk működését a dósák, vagyis a biológiai elemek határozzák meg, és ezek születési aránya adja meg az ember természetes testalkatát. Ha ez az arány kibillen egyensúlyából, akkor előbb-utóbb betegség tünetei jelentkeznek, amelyeket az ájurvéda igyekszik ott szinten felderíteni és kezelni.

Ez a tanfolyam – pontosabban: a 2 nap alatt elvégezhető, 18 ezer forintos kurzus – nyilván nem nyújthat teljes áttekintést ötezer évnyi népi bölcsességről. Az ájurvéda ennél komplexebb dolog; a helyes táplálkozás módszertana olyan koherensnek tűnik, hogy az már-már tudományos.
De miért ne lehetne az? Az egészségmegőrző táplálkozásnak nyugaton is van ismert és elfogadott módszertana: dietetikának hívják. Ahogy ennek, az ájurvéda-étrendnek is vannak biológiailag igazolható összefüggései, reprodukálható eredményei; ebben hasonlít a tudományos orvoslásra.

Vannak kompatibilitási problémák. A keleti medicina az olyan betegségekhez, mint a rák, a cukorbetegség vagy a fertőzés, nem biológiai szempontból közelít, hanem a misztikus energiák (csí, kí, prána) rossz áramlására fogja. Az orvostudomány ezzel szemben nem hivatkozik csíáramlási problémákra, hanem megmondja, hogy kemoterápiával X, sugárkezeléssel Y százalék a túlélési esélye a Z stádiumú ráknak. És nem világos, hogy lehet ezt a kettőt összeegyeztetni.
A  tanszék indításával kapcsolatos kérdéseinkkel a Debreceni Egyetemet is megkerestük. A jövő hétre ígértek választ; amint megérkezik, írni fogunk róla.
A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Orvosi Tudományok osztályánál arról érdeklődtünk, hogy mi a hivatalos állásfoglalásuk az ájurvédikus gyógyítással kapcsolatban. Összeegyeztethetők az ötezer éves, megfigyelésekre alapuló népi bölcsességek a modern orvostudományi módszerekkel?
Röviden: az MTA szerint az ájurvédikus gyógyítás legfeljebb komplementer medicinaként használható; vagyis nem a konvencionális gyógyítás részeként, hanem annak kiegészítéseként. Hosszabban, vágatlanabbul:
A MTA Orvosi Tudományok Osztálya 2010-es állásfoglalása rögzíti, hogy módszertana és hatásmechanizmusainak vizsgálata alapján elkülöníthetőek a konvencionális vagy nyugati orvoslás – amelyre bizonyítékokon alapuló orvoslásként hivatkozik az állásfoglalás – valamint a komplementer eljárások. Ez utóbbiak azon módszerek, melyek nem részei a konvencionális gyógyítás módszertanának, de annak kiegészítésére alkalmasak.
Az ájurvédikus gyógyítást a komplementer medicinák körébe sorolja az MTA Orvosi Tudományok Osztályának állásfoglalása. Az állásfoglalás szerint „elengedhetetlen feltétel, hogy a terápiás eredményeket mind a nyugati orvostudományban, mind a komplementer terápiák esetében tudományos módszerekkel bizonyítsák, és csak a hatékony eljárásokat és szereket alkalmazzák.” Az állásfoglalás kifejti továbbá, hogy az ájurvédikus gyógyítás esetében „további vizsgálatok hivatottak alapkutatási és alkalmazott tudományos szinten az egzakt hátteret feltárni.”

A Debreceni Egyetemen elindult program erre az igényre adhat választ és az ájurvédikus gyógyítás pontos tudományos megítélését segítheti, ha az ájurvédikus gyógyítás szakértői orvostudományi egyetemi keretek között együttműködnek a hazai orvostudomány képviselőivel.”